Dent Ege Ağız Diş Sağlığı Merkezi izmir

Şair Eşref Bulvarı No:90 Alsancak-İZMİR

 

Alsancak Garından Alsancak Camii'ne Giderken Soldayız

TurkishTürkçe EnglishEnglish
ortodonti izmir

Ortodonti

Ortodonti Çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini bir takım aparatlar yardımıyla düzenleyen diş hekimliği branşıdır. Ortodontik tedaviyi üstlenen diş hekimlerine ortodontist denir. Ortodonti tedavisi süt dişleri döneminde uygulanarak, bu dönemde görülen parmak emme, dudak yeme gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar ortadan kaldırılır. Ortodonti tedavisi ile çenenin iskelet yapısında kalıcı bir bozukluk meydana gelmesi engellenmiş olur. Karışık dişlenme dönemi de ortodonti nin kapsamındadır. Bu dönemde hem süt dişleri hem de kalıcı dişler ağızda bulunur. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi ve alttan gelen sürekli dişe rehberlik edememesi durumunda yer darlıkları ortaya çıkar. Ortodonti bu yer darlıklarının giderilmesi ile ilgilenir. Aynı zamanda bu dönemde çene gelişimleri devam etmektedir. Alt ve üst çene gelişiminin birbiriyle uyumlu olarak meydana gelmemesi sonucunda ortaya çıkan çenelerarası uyumsuzluk da ortodontinin kapsamındadır. Kalıcı dişler döneminde ortodonti diş dizilerindeki bozuklukların düzeltilmesi ile ilgilenir. Dişeti hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen düzensizliklerin tedavisi ve doğuştan eksik olan veya sonradan kaybedilen dişlere bağlı olarak ortaya çıkan düzensizliklerin tedavisi de ortodontinin kapsamına girer.

 

ortodonti izmir

 

 

 

Ortodonti tedavisi uygulanma şekline göre sabit ve hareketli ortodonti tedavisi olarak ikiye ayrılır:

 

- Sabit Ortodonti Tedavisi:

Sabit ortodonti tedavisi adından da anlaşılacağı gibi hastanın çıkartamayacağı sabit apareylerin kullanıldığı ortodonti tedavisidir. Sabit ortodonti tedavisinde dişler üzerine braket (diş teli)olarak adlandırılan oluklu bir metal (günümüzde porselen braketler de kullanılmaktadır) yapıştırılır. Bu oluktan bir tel geçer. 4-6 hafta aralıklarla bu tel değiştirilir.

 

Braket (Diş Teli) Çeşitleri :

 

metal diş teli Paslanmaz Metal Braketler
Paslanmaz çelikten yapılan metal braketler en yaygın kullanılan, fiyat olarak ta en uygun fiyatlı braket çeşididir.
   
seramik diş teli Seramik Braketler
Seramik braketler yarısaydam kompozit malzemeden yapılmıştır ve görüntü olarak dışarıdan daha az fark edilir durumdadır. seramik braketlerin tek dezavantajı kırılgan olmaları ve ortodontik ziyaretler arasında elastik bağların renginin bozulmasıdır.
altın diş teli Altın Braketler
Altın braketler paslanmaz çelik braketlere benzer ve 24 ayar altınla kaplanmış braketlerdir. Her yaştaki hastalar tarafından tercih edilebilir ve çoğunlukla estetik kaygılar yüzünden seçilirler.
damon diş teli Damon Braketler
Ortodonti tedavisi nin süresini kısaltır, aynı zamanda süreçte uygulanan ayarlamaların sayısını azaltır. Daha az sürtünmeden dolayı hasta için daha rahat bir tedavi süreci sağlar. Telin braket içerisinde ileri geri kaymasını sağlayan kayan kapı teknolojisini kullanır.
invisalign braket İnvisalign
Hafif ortodontik sorunları olan hastalar için idealdir. Aligner adı verilen braketler olmadan şeffaf plakaların kullanımı ile dişlerin düzeltilmesini sağlayan ortodontik tedavi yöntemidir. 2-4 hafta aralıklarında değişen toplamda 10-12 adet şeffaf plak kullanılır.Bu plakaların gözle görülmesi zordur ve özellikle erişkin hastalar tarafından tercih edilebilir. Bu şeffaf plaklar istenildiği zaman çıkarılıp temizlenebilmektedir.
lingual diş teli Lingual Braketler
Geleneksel metal braketler gibidir ancak dişlerin arka kısmına yerleştirilirler. Bu yüzden dışarıdan görünmezler. Büyümeyi tamamlamış gençlerde ve özellikle erişkin hastalarda uygun bir tedavi yöntemidir. Çocuklarda diş sürmeleri devam etmesi dolayısıyla braketleri yapıştırmak sorun olacağından tercih edilmez.

 

- Hareketli Ortodonti Tedavisi:

Hareketli ortodonti tedavisi hastanın kendisinin takıp çıkartabileceği apareylerin kullanıldığı ortodonti tedavisidir. Hareketli ortodonti tedavisi daha çok 6-12 yaş arası çocuklarda uygulanır. Bazı durumlarda hem sabit hem hareketli her iki ortodonti tedavi şeklinin de uygulanması gerekebilir.

 

ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Ortodonti tedavisine başlanmadan önce ağızdaki tüm çürükler ve Dişeti hastalıkları tedavi edilmelidir. Sabit ortodonti tedavisi veya hareketli ortodonti tedavisi, hangi şekilde olursa olsun, ortodonti tedavisi sırasında ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Hareketli ortodonti apareyi kullanılıyorsa, yemeklerden sonra aparey çıkartılıp dişler fırçalanmalıdır. Ortodonti apareyinin hijyenine de aynı oranda özen gösterilmelidir.

 

Sabit ortodonti tedavisinde kullanılan braketler yiyecek artıklarının birikmesi için oldukça uygun bölgelerdir. Bu nedenle, yemeklerden sonra ortodontik diş fırçaları kullanılarak, braketler ve teller arasındaki yiyecek artıkları özenle temizlenmedilir. Ağız hijyenine dikkat edilmezse, ortodonti tedavisi sırasında çürüklerin ve Dişeti problemlerinin oluşması kaçınılmazdır.

 

Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavidir ve aylık kontroller söz konusudur. Bu nedenle kişinin ortodonti tedavisi için istekli olması ve randevularını aksatmaması gerekir. Herhangi bir şekilde kullanılan ortodonti apareyinde kırılma, kopma veya çıkma meydana geldiğinde, tedavi olumsuz olarak etkilenebileceği için, zaman kaybetmeden ortodonti uzmanına başvurmak gerekir.

 

Ortodonti tedavisinde pekiştirme tedavisi oldukça önemlidir. Dişlerin aldığı pozisyonu koruyabilmek için pekiştirme tedavisine mutlaka uyulmalıdır.

DentEge Ağız Diş Sağlığı Merkezi - Alsancak - İzmir -0232 463 4747

Yukarı

 

   
   
   
Diş Hastanesi İzmir Oral Diagnoz ve Radyoloji
Çocuk Diş Hekimliği Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)
Diş Dolgu Tedavisi Dolgu, Işın Dolgu Tedavisi
ortodonti izmir Ortodonti
diş eti hastalıkları izmir Periodontoloji
kanal tedavisi Endodonti (Kanal Tedavisi)
diş-protez Protez
diş hekimi izmir Estetik Diş Hekimliği
implant izmir İmplant
 
 
 
 
 
    DentEge Ağız Diş Sağlığı Merkezi
Tel . 0232 463 47 47 Şair Eşref Bulvarı No:90 Alsancak/İZMİR
  Alsancak Garından Alsancak Camii'ne Giderken Soldayız.